Türk mitolojisi tanrıları

Türk Mitolojisi Tanrıları Kimlerdir?

Türk mitolojisi tanrıları, diğer mitolojik tanrılar gibi farklı görevlere sahip ve farklı alanlarda bulunan tanrılardan oluşmaktadır. Türk mitolojisi içerisinde, birçok farklı destanlar bulunmaktadır. Bu destanlardan yola çıkarak, birçok tanrı, yaratık ve başka varlıkların olduğu ortaya çıkmaktadır.

Türk mitolojisi içerisinde yer alan kavramlar ve bilgiler oldukça zengindir. Türk mitolojisinin oldukça önemli olan bir yönü bulunmaktadır. En önemli yönü ise birçok farklı kültür mitolojilerine ilham olmasıdır. Türk mitolojisi içerisinde, birçok farklı yaratılış destanları ve efsaneleri bulunmaktadır. Bu efsanelerin en büyüğü ve en çok biline yaygın olanı ise Altay Türklerine ait olan efsanelerden oluşmaktadır. AltayTürkleri tarafından oluşturulmuş olan yaratılış efsanelerinde İran etkileri bulunmaktadır.

Türk Mitolojisinde Önemli Olan Tanrılar

Türk mitolojisi içerisinde yer alan tanrılar da, oldukça bilinen ve popüler olan tanrılardır. Her zaman farklı görevler ile görevlendirilmiş olan tanrıların hepsi bir amaç için mücadele vermektedir. Bazı tanrılar insanlar üzerinde hükmedebilirken, bazıları ise hayvanlar ya da doğa olayları üzerinde bir etkiye sahiptir. Türk mitolojisi tanrıları oldukça zengin ve hoşgörülü tanrılardan oluşmaktadır.

Elbette her mitolojide olduğu gibi Türk mitolojisi içerisinde de kötü olan tanrılar bulunmaktadır. Oldukça fazla sayıda olan ve birbirinden farklı özelliklere sahip olan Türk mitolojisi tanrılarını sizlere aşağıda detaylı olarak sunuyoruz. En bilinen ve Türk mitolojisi içerisinde oldukça önemli bir yer olan tanrılar şöyledir:

  • Suyla

Suyla tanrısı, oldukça önemli olan tanrılardan biridir. Türk mitolojisi tanrıları içerisinde yer alan Suyla tanrısı, insanları korumak için mücadele veren ve sürekli olarak insanlara yardım eden bir tanrıdır. Suyla tanrısının yaratışı ise oldukça muazzamdır. İnanışa göre suyla tanrısı, Güneş, ay ve su parçalarından bir araya getirilerek oluşturulmuştur. Oldukça iyimser bir tanrıdır. İnsanlara karşı bir göreve sahip olmuş olduğu için genellikle insanlar içerisinde yaşamını sürdürmektedir.

  • Kayra Han

Kayra han, inanışa göre tanrıların babası olarak kabul edilir. Oldukça önemli olan ve Gökyüzünde bulunan bütün tanrılardan en güçlüsüdür. Kayra han, 17’inci katta oturur ve bu alanda yaşar. Bu alanda, dünyayı ve evreni izler, kaderlerini tayin eder. Kayra han, Türk mitolojisi tanrıları içerisinde yer alan en önemli tanrıdır. Bu noktada, dünyanın yaratılmasında ve dünyanın yok olmasında ön planda olacak olan tanrı olarak kabul edilmektedir. İnanışa ve destanlara göre kayra han tanrısı, yeryüzünü yarattıktan sonra 9 tane dalı olan bir çam dikmiştir. Bunu yapma amacı ise Kayra han tanrısı, bu 9 tane daldan 9 insan oluşmasını ve bu insanların ise 9 ulus oluşturması içindir. Kayra han tanrısı, bütün inşaların anası ve babası olarak kabul edilmektedir.

  • Umay

Umay, bir tanrı değil tanrıçadır. Türk mitolojisi tanrıları arasında yer alan bir kadın tanrıdır. Umay tanrıçası, oldukça güzel olan ve oldukça merhametli bir kalbe sahip olan bir tanrıçadır inanışa göre kadınları ve çocukları korumak için mücadele eder. Özellikle, kadınların ve çocukların dualarına karşılık verir ve onların isteklerini yerine getirmeye çalışır.

Kadın ve çocukların yanı sıra, doğayı da koruyan bir tanrıdır. İnsanlar, toprağın bereketli olmasını istedikleri zaman Umay tanrıçasından yardım istemektedir. Bir rivayete göre de, Umay tanrıçası yeni doğum yapmış olan kadınları ve bebeklerini koruma altına alır. İnanışa göre yeni doğum yapmış olan kadınların bebekleri, al karısı adı verilen bir yaratık tarafından kaçırılır. Umay tanrısı da, bu al karısına karşı yeni doğum yapmış olan kadınları ve bebeklerini özellikle koruma altına alır.

  • Ülgen

Ülgen tanrısı, Türk mitolojisinde oldukça önemli olan bir tanrı olarak geçmektedir. İnanışa göre gökyüzünün 16’ıncı katında yaşamaktadır. Bu yerde altın bir dağ bulunmaktadır ve Ülgen tanrısı burada yaşamaktadır. Türk mitolojisi tanrıları içerisinde en güçlü ve görkemli olan tanrılardan biridir. Çünkü Ülgen tanrısı, bütün gökyüzü cisimlerini, dünyayı, ayı ve güneşi yöneten kişidir.

Hatta inanışa göre insanlar ilk oluştuğunda, dünyaya inmiştir ve insanlara ateşin nasıl yandığını göstermiştir. Yağmur yağmasını ve buna bağlı olarak şimşek çakmasını Ülgen Tanrısı sağlamaktadır. Hatta şimşeğin düşmüş olduğu yer kutsal olan yer sayılmaktadır. Ülgen tanrısı, şimşek ve gök gürültüsü silahını elinde tutar.

Bu sayede, insanlara bereket ve korku verebilir. Ülgen tanrısı, genel anlamda insanlara yardımcı olmayı çok seven bir tanrıdır. İnsanlara hep bu nedenle yardımcı olur. Ülgen tanrısı, elinde bir topuz tutar. Bu topuz ise yaşam ağacı denilen bir ağacın köklerine benzer. Bunu da yansıtmış olduğu için oldukça dallı ve budaklıdır.

  • Mergen Tanrı

Mergen tanrısı, oldukça önemli olan ve dünya hakkında her şeyi bilen bir tanrıdır. Mergen kelimesinin anlamı ise aynı zamanda okçu ve nişancı anlamına gelmektedir. Türk mitolojisi tanrıları içerisinde yer alan önemli tanrılar arasında yer alır. İnanışa göre ise gökyüzünde bulunan katların 7’inci katında yaşamaktadır. Mergen tanrısı, her şey ile oldukça kolay bir şekilde mücadele edebilecek olan bir tanrıdır. Çünkü her şeyi oldukça iyi bilen bir tanrıdır. İnsanalar yardımcı olur ve onların isteklerine karşılık verir.

  • Kızagan

Kızagan tanrısı, Ülgen tanrısının oğlu olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle de, göğün 9.katında oturan bir tanrıdır. İsminin anlamına bakıldığında çok güçlü ve kuvvetli olan tanrı anlamına gelmektedir. Kızagan tanrısının oturmuş olduğu kat 9.kat olarak belirlenmiştir ve bu kat ise Mars gezegenine denk gelmektedir.

Kızagan tanrısı, oldukça güçlü ve kuvvetli olduğu için Türk mitolojisi tanrıları içerisinde, savaş tanrısı olarak da kabul edilmektedir. Savaş sırasında, ordulara yardım eder ve bu orduların çok zorlu olan mücadelelerden kolaylıkla çıkmasını sağlar. Kızagan tanrısını simgeleyen bir renk bulunmaktadır, bu renk ise kırmızıdır.

  • Ayızıt

Ayızıt sadece bir tanrı olarak kabul edilmese dahi Türk mitolojisi tanrıları içerisinde yer alan bir varlıktır. Oldukça ilahi olan ve iyiliği yayan bir varlık olarak kabul edilir. Umay tanrıçası ile eş değer gösterilmektedir. Çünkü Ayzıtta tıpkı Umay gibi kadınları ve çocukları korur ve onları güvende tutar. Aynı zamanda, Ayızıt güzelliğin temsilcisidir, güzelliği yansıtır. İnanışa göre Ayızıt, süt gölüne gider, süt gölünden bir damla süt alır. Almış olduğu süt damlasını da yeni doğmuş olan bebeğin ağzına koyar ve bu sayede bebeğe can vermiş olur.

Bir cevap yazın